Fundacja Podaruj Życie - białaczka, przeszczep szpiku - Fundacja dzieciom OPP Urszuli Smok

numer konta

Madzia i Michał - nasi mali superbohaterowie z wizytą w Telewizji Polskiej

Byli w stolicy po raz pierwszy i od razu znaleźli się w towarzystwie telewizyjnych gwiazd. Rodzeństwo Madzia i Michał Wawro na zaproszenie naszej Fundacji spędziło dwa dni w Warszawie. Oprócz zwiedzania historycznych zabytków i całkiem współczesnych centrów rozrywkowych trafili też wraz z mamą i aktorem Maciejem Wilewskim do popularnego programu "Kawa czy herbata" (emisja 9 stycznia 2012 r.).

Jednym z wątków audycji był temat: jak zostać dawcą szpiku i właśnie 10-letnia Madzia posłużyła jako dowód, że jest to bardzo proste i przyjemne. U Michała w wieku 9 miesięcy zdiagnozowano genetyczną chorobę i po leczeniu okazało się, że najlepszym sposobem walki z chorobą będzie przeszczep rodzinny, czyli pobranie materiału od siostry. Sadząc po radosnych mimach naszych superbohaterów – Madzi – dawcy i Michała – biorcy oraz ich mamy, opowiadającej o leczeniu syna, złe chwile dla całej rodziny są tylko już odległym wspomnieniem.  

Z wieloma mitami o trudnej drodze od pomysłu zostania dawcą do wykonania przeszczepu rozprawił się podczas rozmowy w studiu aktor Maciej Wilewski (znany z roli Osy w serialu Plebania). Na pytanie czy badanie i sam przeszczep boli, zarówno aktor jak i prezes Fundacji Urszula Smok wyjaśnili, że nie bardziej niż pobieranie krwi czy drobny zabieg w ogólnym znieczuleniu. Aktor w sposób bardzo obrazowy uświadomił widzów, że od pobrania materiału nasz organizm nie poniesie żadnego uszczerbku i "nic nam nie ubędzie". Sam obecnie czuje się jak chodzący "bank" i jest z tego powodu bardzo dumny.

Poniżej przedstawiamy zapis naszej wizyty ze studia programu "Kawa czy Herbata" oraz zdjęcia z pobytu Madzi i Michała w Warszawie.