Fundacja Podaruj Życie - białaczka, przeszczep szpiku - Fundacja dzieciom OPP Urszuli Smok

numer konta

Wyjazd szkoleniowy - "Aktywność najlepszą receptą na zdrowie"

 

Spacery z kijkami pod okiem profesjonalnego trenera Nordic Walking, indywidualne konsultacje dietetyczne - to tylko wybrane punkty programu wyjazdu szkoleniowego „Aktywność najlepszą receptą na zdrowie”, zorganizowanego w dniach 24-28 czerwca 2015 r., dla grupy Seniorów z Krakowa i okolic.


24 czerwca wyruszyliśmy z Krakowa do Muszyny, gdzie przez kolejne kilka dni aktywnie spędzaliśmy czas. Pierwszym przystankiem w drodze co celu była Krynica Zdrój i  zwiedzanie z przewodnikiem najciekawszych miejsc kurortu.

 

 

Marsz po zdrowie – nauka chodzenia z kijkami Nordic Walking

Kolejny dzień przeznaczyliśmy na spacery z kijkami Nordic Walking. Trenerka tej zdobywającej coraz większą popularność dyscypliny sportowej, nauczyła nas prawidłowej techniki marszu z kijkami - począwszy od poszczególnych kroków i poprawnego ułożenia kijów, poprzez utrzymanie właściwej postawy, aż do synchronizacji ruchów.

 

Zwiedzanie okolicy

Podczas wyjazdu nie zabrakło również zwiedzania najciekawszych zakątków okolicy. W tym celu udaliśmy się na wycieczkę doliną rzeki Poprad, przez Żegiestów, Piwniczną Zdrój, Rytro, aż do Starego Sącza.

W Starym Sączu odwiedziliśmy Ołtarz Papieski i Muzeum Jana Pawła II. Ten drewniany ołtarz polowy, autorstwa Zenona Andrzeja Remi, nawiązuje do góralskiej architektury pasterskiej. Został wybudowany specjalnie z okazji przybycia Papieża Jana Pawła II do Starego Sącza w 1999 roku.

 

 

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Klasztor Sióstr Klarysek, znane ze swej cudownej mocy źródełko św. Kingi oraz Starosądecka brama Szeklerska, będącą darem Siedmiogrodzkiego Stowarzyszenia Światowego Związku Węgrów.

 

Co jeść, a czego unikać?

W myśl zasady „Dieta najlepszą receptą na zdrowie”, kolejny dzień przeznaczyliśmy na konsultacje z dietetykiem. Każdy z uczestników miał możliwość uzyskania indywidualnej porady dietetycznej od wykwalifikowanych specjalistek w dziedzinie dietetyki i promocji zdrowia.

To bardzo ważne, bo jak dowodzi Światowy Fundusz Badań nad Rakiem, aż 40 proc. zachorowań można zapobiec poprzez właściwe odżywianie się i zachowanie prawidłowej wagi.

 

Muszyna dla Seniora

Ta znana miejscowość uzdrowiskowa, oferowała odwiedzającym rozmaite formy aktywnego spędzania wolnego czasu. Darmowe pijalnie wód mineralnych kusiły wodami o wyjątkowych walorach smakowych i leczniczych, a liczne ścieżki spacerowe dawały możliwość ciekawych spacerów z kijkami Nordic Walking, dostosowanych do możliwości i kondycji uczestników.

Jednym z miejsc często odwiedzanych przez seniorów były Ogrody zmysłów - park przystosowany do celów terapeutycznych podzielony na kilka stref (ogród zapachu, smaku, dźwięku, strefę dotykową). Znajdują się tu różnorodne urządzenia do ćwiczeń przeznaczone w szczególności dla osób starszych.

W trakcie naszego wyjazdu nie zabrakło również wspólnego biesiadowana przy ognisku, a na zakończenie wyjazdu każdy z uczestników otrzymał książkę dotyczącą diety przeciwnowotorowej wraz z pamiątkowym dyplomem.

 

 

 

Wyjazd szkoleniowy został zrealizowany w ramach projektu "Profilaktyka najlepszym przepisem na zdrowie".

Projekt jest współfinansowany z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020