Fundacja Podaruj Życie - białaczka, przeszczep szpiku - Fundacja dzieciom OPP Urszuli Smok

numer konta

Choroby nowotworowe - odpowiednia dieta może pomóc


 

Fragment książki:

"Czy wiemy, co jeść? Co pomaga a co szkodzi"- Przegląd Reader's Digest

"Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół" -Przegląd Reader's Digest

 

Nowotwory znane są  od najdawniejszych czasów. Nadal jednak - mimo postępu medycyny- przerażają i są przyczyną bardzo wielu przedwczesnych zgonów. Pewne rodzaje raka mogą być wyleczone, a eksperci są przekonani, że prawidłowe odżywanie wspomaga działania zapobiegawcze wobec wielu form tej choroby.

Choroba nowotworowa (rak) jest przyczyna jednego na pięć zgonów w Stanach Zjednoczonych i jednego na cztery w Wielkiej Brytanii. Obecnie wiele chorób nowotworowych można wyleczyć

Niektóre produkty spożywcze mogą pomagać w ochronie przed rakiem, a zbyt małe ich ilości w diecie zwiększają ryzyko zachorowań. Inne zaś zawierają czynniki raktwórcze (związki kancerogenne), które sprzyjają wzrostowi nowotworów.

Przerzuty

Normalnie komórki rosną i rozmnażają się w sposób uporządkowany, a każda z nich pełni specyficzne funkcję. Komórki nowotworowe przeciwnie - rozrastają się gwałtownie i bez określonego porządku. Chorobę nowotworowa wywołuje uszkodzenie materiału genetycznego w komórkach. Etap ten, znany jako inicjowanie, może być wywołany przez czynniki zewnętrzne, z których najważniejszymi są: promieniowanie, infekcje wirusowe i niektóre substancje chemiczne. Komórki rakowe- nie pełnią żadnych typowych funkcji- w miarę rozrastania się do nienormalnych wielkości atakują i niszczą sąsiednie tkanki. Często, opuszczając swe pierwotne miejsce, rozprzestrzeniają się i - przenoszone strumieniem krwi przez naczynia limfatyczne- docierają do odległych części ciała, gdzie stają się przyczyną wtórnych guzów nowotworowych, czyli przerzutów.

Wolne rodniki

Zachwianie równowagi wolnych rodników w orgazmie stwarza warunki umożliwiające rozwój niektórych rodzajów raka. Powstawanie w ustroju wolnych rodników jest częścią naturalnego mechanizmu obronnego organizmu. Działanie promieniowania, skażenie środowiska lub spożywanie niektórych produktów mogą spowodować nadprodukcję wolnych rodników, które, uszkadzając zdrowe komórki, mogą pobudzać ich przemianę w komórki rakowe. Niektóre witaminy i składniki mineralne- znane jako przeciwutleniacze lub "wymiatacze" wolnych rodników - przeciwdziałają szkodliwemu wpływowi tych ostatnich na organizm.

Pożywienie może przyczynić się do wywołania raka, jeżeli zawiera substancję kancerogenne, ale może też być źródłem czynników udaremniających skutki działania tych substancji. System immunologiczny powinien zareagować natychmiast na komórki-mutanty i zahamować rozwój raka, ale system osłabiony z powodu nieodpowiedniego, ubogiego odżywania może dopuścić do rozwoju choroby. Dieta ma również wpływ na produkcję hormonów, które mogą decydować o tempie rozwoju raka.

Tłuszcze są ważnym źródłem energii , lecz ich nadmiar w jadłospisie może być przyczyną rozwoju niektórych form raka, dlatego też trzeba sprawdzić, czy tłuszcze z pożywienia nie stanowią więcej niż 35 procent wartości energetycznej całodziennej racji pokarmowej. Weganie - jak wykazują badania statystyczne - są mniej narażeni na raka jelita grubego (okrężnicy) niż konsumenci mięsa, a nawet wegetarianie.

Dieta wysokotłuszczowa i niskobłonnikowa może prowadzić do nadwagi, zmian w funkcjonowaniu jelit oraz do zaparć, a każdy z tych objawów zwiększa zagrożenie rakiem.Na przykład nowotwory macicy, pęcherzyka żółciowego i piersi są najbardziej rozpowszechnione wśród osób otyłych. Występowaniu raka sprzyjają ponadto niektóre sposoby przygotowania żywności do spożycia.

Na przykład produkty spalone "na węgiel" kumulują w miejscach przypaleń substancję, które mogą być kancerogenne. Dlatego nie powinno się jeść części spalonych, jak również produktów spleśniałych, bo i one są niebezpieczne.

Z umiarem trzeba jeść bekon i produkty garmażeryjne. Zawierają one znaczne ilość sodu, a konserwowane są azotynami i azotanami, które - wchodząc w reakcję ze składnikami żywności zwanymi aminami- wytwarzają nitrozoaminy uznawane za przyczynę raka żołądka.

Pewne rodzaje raka mogą być wyleczone, a eksperci są przekonani, że prawidłowe odżywanie może wspomagać działania zapobiegawcze wobec wielu form tej choroby.

Wiele innych substancji chemicznych, wprowadzanych jest do żywności w procesach uprawy, tuczu lub przetwarzania i chociaż nie ma dowodów, że mogą one przyczyniać się do powstawania raka, można przecież wybierać żywność, która nie zawiera syntetycznych dodatków. Żywność ekologiczna- owoce, warzywa, mięsa i wiele innych produktów- jest obecnie stosunkowo łatwo dostępna.

Czosnek sprzymierzeńcem

Czosnek i cebula, których leczenie właściwości długo kwestionowano, są sprzymierzeńcem w walce z rakiem. Przeprowadzone w Chinach badania potwierdzają ich zdolność neutralizowania związków chemicznych wywołujących raka i zmniejszania ryzyka wystąpienia nowotworów. Jest mało prawdopodobne, aby osoby, które jedzą bardzo dużo czosnku lub cebuli chorowały na raka żołądka.

Jedz Dużo:

Świeżych owoców i warzyw 

Pełnoziarnistych produktów zbożowych

Zrezygnuj:

Alkoholu

Tłuszczów (szczególnie zwierzęcych) zawierających nasycone kwasy tłuszczowe

Produktów wędzonych lub konserwowanych solą

Mięs, szczególnie jego przetworów

Produktów przypalonych lub pieczonych z rożna

Unikaj

Palenia papierosów

Opalania się bez środków ochronnych

Rola witamin

Układając jadłospis, trzeba upewnić się, czy dieta pokrywa zapotrzebowanie orgazmu na chroniące zdrowie witaminy A, C i E. Te witaminy - przeciwutleniacze- oczyszczają organizm ze szkodliwych wolnych rodników.

Witamina A zaś- jak twierdzą  niektórzy naukowcy- przejawia specyficzne właściwości przeciwnowotworowe. Dla osób, które widzą, że są chore na raka, korzystniejsze może być przyjmowanie beta-karotenu występującego w jasno zabarwionych owocach i warzywach. Najnowsze badania wykazują związek między dietami uwzględniającymi znaczne ilości takich warzyw a spadkiem zachorowań na raka płuc, pęcherza moczowego, piersi oraz szyjki i błony śluzowej macicy.   

Witamina C, pełni funkcję "czyściciela" organizmu i jest silnym przecieutleniaczem. Zapobiega ona również tworzeniu się nitrozoamin w żołądku.

Witamina E ochrania komórki i tkanki tłuszczowe oraz pomaga utrzymać w dobrej formie serce.

Witamina B2 pełni prawdopodobnie rolę w profilaktyce nowotworów przełyku; łącznie z witaminą B6 pomaga rozkładać substancje kancerogenne.

Niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy.

Selen jest silnym przeciwutleniaczem, który dobrze współdziała z innym przeciewutleniaczami - witaminami A, C i E. Niedobór selenu wiąże się z rosnącym zagrożeniem niektórymi rodzajami raka. Zagrożenie to wzrasta, jeśli w diecie jest mało witaminy E. 

Ochronna rola błonnika pokarmowego

Produkty o wysokiej zawartości błonnika mogą w sposób istotny chronić przed rakiem jelita grubego w części zwanej okrężnicą oraz formami raka występującymi w obrębie odbytnic, prostaty, macicy i piersi.Błonnik nierozpuszczalny zapobiega kumulowaniu się nietrawionej pozostałości żywności w jelitach, dzięki czemu śluzówka jelita jest mniej narażona na szkodliwe oddziaływania związków kancerogennych- w tym substancji, które powstają w wyniku działania bakterii na kwasy żółciowe. Błonnik rozpuszczalny, także odgrywa ważną rolę, ponieważ transportuje toksyny i związki kancerogenne w trakcie procesów trawienia i wydalania z organizmu.

Żywność, która chroni przed rakiem

Naukowcy, badając związek między występowaniem raka piersi a substancjami znanymi pod nazwą indoli, doszli do wniosku, że prawdopodobnie to właśnie one zmniejszają ryzyko zachorowania na tę formę nowotworu. Jest to rezultat hamowania aktywności żeńskiego hormonu płciowego- estrogenu. Indole występują w brukselce, brokułach, kapuście oraz innych warzywach kapustnych. Badacze sprawdzają ponadto, czy soja oraz produkty sojowe, takie jak na przykład tofu, chronią przed rakiem- szczególnie przed rakiem piersi - w związki z zawartością hormonów roślinnych, znanych pod nazwa fitoestrogenów. 

Podczas gdy zalety niektórych rodzajów żywności oraz potencjalne zagrożenia ze strony innych są stopniowo uznawane przez środowisko medyczne, rola diety w leczeniu raka nadal pozostaje sprawą sporna Wpływ sposobu odżywania na rozwój tej choroby zależy od jej etapu, sposobu leczenia oraz tego, czy pacjent zareaguje na zabiegi lecznicze.

Choroba, mimo stałego postępu medycyny w tej dziedzinie, ciągle jest bardzo groźna. Pacjentom z zaawansowanym rakiem trzeba podawać wszelkie produkty, które chcą oni jeść - bez względu na to, czy żywność ta- z dietetycznego punktu widzenia - uznawana jest za korzystną, czy nie.

Sieć powiązań sposobu odzywania i występowania raka

Postęp w dziedzinie nauk medycznych, wzbudził nowe nadziej wśród osób chorych na raka. Prawdopodobnie czynniki pozażywieniowe są przyczyną dwóch trzecich zachorowań; np. główną przyczyna raka szyjki macicy jest wirus. Czynniki żywieniowe natomiast - z powodu niedoboru lub nadmiaru niektórych składników- pozostałej  jednej trzeciej wszystkich form choroby. Niskie spożycie beta-karotenu uznaje się za przyczynę raka pęcherza moczowego oraz wzrostu zagrożenia rakiem płuc, krtani i przełyku. Niedobór witamin z grupy B i witaminy C łączony jest z występowaniem raka. Wskazywano tez na związek niektórych dodatków do żywności z występowaniem raka. Zagrożenie takie można obniżyć, jedząc produkty bogate w witaminy. Układ czerwonych listków ukazuje sieć powiązań między sposobem odżywania a rakiem.

Przyczyną nieprawidłowej wydzieliny szyki macicy może być zbyt mała ilość witaminy C w pożywieniu. Naukowcy sądzą, że istnieje związek między paleniem papierosów oraz niskim poziomem witaminy C a rakiem szyjki macicy.

Powszechnie twierdzi się, że palenie papierosów jest przyczyną raka płuc. Istnieje również związek między nałogiem a rakiem ust, gardła, przełyku, trzustki, pęcherza moczowego i szyjki macicy.    

Azotany i azotyny, stosowane przy konserwowaniu niektórych mięs, wchodzą w reakcję ze składnikami żywności, tworząc w żołądku nitrozoaminy - substancję, których obecność kojarzona jest z występowaniem raka żołądka.Kobiety z rakiem szyjki macicy mogą mieć niski poziom witaminy B6 w organizmie. Palenie papierosów wyczerpuje ustrojowe zapasy witamin z grupy B. Niski poziom witaminy C kojarzony jest z rakiem przełyku i krtani. Zarówno palenie papierosów, jak i konsumpcja alkoholu wyczerpują ustrojowe zasoby witaminy C.  

Prawidłowe spożycie witaminy C może powstrzymywać tworzenie kancerogennych nitrozoamin.Azotany i azotyny są szeroko stosowane w wielu produktach wędzonych i solonych, takich jak bekon i konserwy mięsne.

W organizmie kobiet chorych na raka szyjki macicy stwierdzono niski poziom kwasu foliowego i witamin z grupy B. Rozrost komórek przedrakowych hamuje podawanie suplementów kwasu foliowego. Alkohol może niszczyć witaminy z grupy B.

Wysokie spożycie alkoholu jest uznawane za działanie zwiększające zagrożenie rakiem ust, przełyku, gardła, krtani i wątroby.   

W krajach, gdzie spożywa się dużo produktów wędzonych, marynowanych i solnych, obserwuje się wysoką zachorowalność na raka żołądka. Taka dieta uboga jest również w witaminę C.

Jedzenie dużych ilości owoców i warzyw chroni przed zachorowaniem na wiele rodzajów raka.

Niskie spożycie beta-karotenu wiąże się z rosnącym ryzykiem zachorowań na raka krtani, płuc, żołądka, jelita grubego i pęcherza moczowego. Nadmiar alkoholu utrudnia wchłanianie beta-karotenu.

Rak piersi, macicy i pęcherza żółciowego występuje częściej wśród ludzi otyłych, niż osób szczuplejszych.Wegetarianie są mniej podatni na raka jelit, niż osoby jedzące mięso, ich dieta jest bogata w błonnik, uboga w nasycone kwasy tłuszczowe oraz uwzględnia wiele owoców i warzyw.    

Błonnik może wspomagać ochronę organizmu przed takimi formami raka, jak nowotwór jelit, odbytnicy, prostaty, macicy i piersi.    

Dieta bogato tłuszczowa jest czynnikiem sprzyjającym zachorowania na raka jelit i odbytnicy. Nadmierne spożycie tłuszczów jest główna przyczyną otyłości.

Nowotwory złośliwe

Zapobieganie i leczenie

Zdrowe odżywanie to najlepszy sposób zapobiegania nowotworom. Jeśli nasz jadłospis odbiega od ideału i podejrzewamy, że organizm nie otrzymuje wszystkiego, czego mu trzeba, musimy stosować preparaty witaminowo-minerale oraz ziołowe. Osłaniają one organizm, nasilają działanie leków przeciwnowotworowych i tłumią ich skutki uboczne.

Zmieniając tryb życia można o 70 % zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Rozrost nieprawidłowych komórek

Jeśli proces podziału komórkowego ulega zaburzeniu, komórki zaczynają  namnażać  się w sposób niekontrolowany, naciekają zdrowe tkanki i niszczą je. Układ odpornościowy zwykle rozpoznaje i likwiduje nieprawidłowe komórki. Jeśli jednak uda im się "umknąć tej inspekcji", rozwinie się z nich guz.

Kiedy guz ulega rozpadowi, układ krwionośny lub chłonny roznosi jego część po całym ciele. Przerzuty dają początek nowym guzom. Komórki nie leczonego nowotworu opanowują zdrowe tkanki i pozbawiają organizm substancji do ciężkiej, zagrażającej życiu choroby.

Zgubna rola wolnych rodników

Nadal nie jest zupełnie jasne, dlaczego zdrowe komórki stają się złośliwe, ale wiadomo, że wolne rodniki uszkadzają materiał genetyczny komórek i zaburzają ich podziały komórkowe, co powoduje rozwój nowotworu. Stężenie wolnych rodników jest ściśle kontrolowane, jednak pod wpływem niewłaściwego odżywania, palenia tytoniu, nadużywania alkoholu oraz nadmiernego opalania się wytwarza się ich więcej. Proces podziału komórki zaburzają również niektóre wirusy, stres i czynniki genetyczne.

Jak zmniejszyć ryzyko

 • Należy utrzymywać prawidłową masę ciała. Tłuszcze nie powinny dostarczać więcej niż jedną trzecią dziennego przychodu kalorii.
 • Jadać co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie, ponieważ zawierają one przeciwutleniacze.
 • Jadać więcej błonnika, który pomaga usuwać z organizmu substancje rakotwórcze.
 • Nie palić. Palenie jest główną przyczyną raka płuc i zwiększa ryzyko raka przełyku krtani, gardła, pęcherza moczowego, żołądka i trzustki.   
 • W pogodne dni chronić się przed słońcem. Promieniowanie słoneczne może powodować raka skóry.
 • Nie jeść więcej niż 80 g czerwonego mięsa dziennie. Zwiększa ona ryzyko na raka jelita grubego.
 • Nie jadać zbyt dużo potraw peklowanych lub przyrządzanych na grillu. Jedzenie dużych ilości soli bywa przyczyna rak żołądka, a przypalone potrawy zawierają substancję rakotwórcze.
 • Nadużycie alkoholu. Pić z umiarem, zachowując zalecane bezpieczne granice.

Zażywanie preparatów witaminowo-mineralnych.

 • Witamina C i flawonoidy zapobiegają rakowi szyjki macicy, płuc, jamy ustnej, przełyku, trzustki, żołądka.
 • Witamina E i składniki oleju Inianego, zwane lignanami, chronią przed rakiem sutka, okrężnicy i gruczołu krokowego.
 • Koenzym Q10 i naturalne karotenoidy uzupełniają działanie innych przeciwutleniaczy zawartych w naszym pożywieniu.

Zwiększenie skuteczności terapii przeciw - nowotworowej

Zabiegi chirurgiczne oraz radio- i chemioterapia to wypróbowane konwencjonalne metody leczenia nowotworów. Skuteczność naturalnych sposobów leczenia guzów złośliwych nie została ciągle jeszcze udowodniona. Można je stosować, żeby zwiększyć skuteczność konwencjonalnej terapii lub łagodzić jej liczne działania nie pożądane.

Osoby chore na nowotwory często tracą apetyt, co może spowodować niedobory podstawowych składników pokarmowych. Dlatego powinny stosować dobrze dobrany zestaw witamin i minerałów.

Radio- i chemioterapia niszczą komórki nowotworowe, ale uszkadzają również zdrowe. Witamina A oraz przeciwutleniacze - witaminy C i E, mieszanki karotenoidów (szczególnie beta-karoten) i likopen), selen i koenzym Q10- osłaniają komórki przed działaniem wolnych rodników, co może hamować dalszy rozrost nieprawidłowych (czyli nowotworowych) komórek.

Fitosubstancje, o właściwościach przeciwnowotworowych, które znajdują się w jeżówce i grzybach Grifola frondosa, mogą być stosowane równolegle z radio- lub chemioterapią. Pomagają one utrzymać prawidłową liczbę krwinek białych.  

Największy wróg węzłów chłonnych

Ziarnica złośliwa (choroba Hodgkina) jest najlepiej poznawanym nowotworem układu limfatycznego. Może się pojawić bez względu na wiek, a ujawnia się szybciej niż wiele innych rodzajów raka. Najwyższa jest zachorowalność wśród ludzi bardzo młodych oraz osób starszych.

Przyczyny choroby nadal nie są znane. Prowadzone obecnie badania dążą do ustalenia, czy wirus Epsteina-Barra(wywołująca mononukleozę zakaźną, czyli gorączkę gruczołową) ma związek z chorobą. Objawami nowotworu tego typu są: powiększone węzły chłonne, bóle brzucha, powiększona śledziona, spadek masy ciała i anemia: zaatakowany może być też szpik kostny.

Osoby chorujące na ziarnicę złośliwą powinny odżywiać się racjonalnie. Zbilansowana dieta pomoże utrzymać pacjentom siłę, nie zastąpi jednak właściwych w tym wypadku metod leczenia. Przy pierwszych oznakach choroby należy poradzić się lekarz; wczesna diagnoza w chorobie Hodgkina stwarza szansę powrotu do zdrowia.