Fundacja Podaruj Życie - białaczka, przeszczep szpiku - Fundacja dzieciom OPP Urszuli Smok

numer konta

Zespół jelita drażliwego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Czy wiemy, co jeść? Co pomaga a co szkodzi"

 Przegląd Reader's Digest

Nieniejszy artykuł stanowi fragment książki - przed rozpoczęciem ewentualnego leczenia wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Objawy zespołu drażliwego odczuwa 20 % dorosłych,  chociaż podczas badań lekarskich zwykle nie wykrywa się u nich żadnych zaburzeń. Wielu osobom, które już się pogodziły z tą utrudniającą życie dolegliwością, można pomóc.

Co to jest?

Treść pokarmowa przesuwa się w jelitach dzięki rytmicznym, zsynchronizowanym skurczą mięśni gładkich jelit- nazwanych falą perystaltyczną. U osób cierpiących na zespół jelita drażliwego skurcze poszczególnych odcinków jelit staja się bezładne. Treść pokarmowa jest przesuwana zbyt szybko lub zbyt wolno, co powoduje biegunkę lub zaparcia.

Przyczyny zaburzeń

Naukowcy wysuwali wiele hipotez wyjaśniających  przyczyny występowania zespołu jelita drażliwego, ale żadna nie została udowodniona. Jako przypuszczalne powody choroby wymienia się zakażenie bakteryjne lub wirusowe, zakażenie pasożytami, nadużycie antybiotyków, nietolerancję laktozy lub innych związków zawartych w pożywieniu, np. w mące, brokułach. Niektórzy badacze sądzą, że mięśnie gładkie osób cierpiących z powodu tego zespołu są wyjątkowo wrażliwe. Inni uważają, że przyczyną schorzenia się proces zapalny, który toczy się w błonie śluzowej wyściełającej od wewnątrz ścianę jelit. Wiadomo na pewno, że stres zaostrza objawy zespołu jelita drażliwego. Rozpoznanie stawia się, wykluczając inne schorzenia o podobnych objawach (np. uchyłkowatość jelit czy przewlekłe stany zapalne przewodu pokarmowego).

Przyczyna zespołu jelita drażliwego może być nietolerancja laktozy, cukru występującego w mleku i jego przetworach. Zdolność jej przyswajania maleje z wiekiem, gdyż zmniejsza się aktywność enzymów trawiennych, wytwarzanych przez komórki błony śluzowej jelita cienkiego. Żeby to sprawdzić, należy wypić na czczo szklankę odtłuszczonego mleka. Przypuszczenia potwierdzą się, jeśli w ciągu 4 godz. pojawią  się wzdęcia, nadmiar gazów, biegunka i ból brzucha, zaś zyskamy pewność, jeśli okaże się, że organizm dobrze toleruje mleko sojowe, które nie zawiera laktozy.

Objawy:

  • Zaparcie lub biegunka Mogą występować na przemian. Utrzymują się co najmniej przez kilka miesięcy.
  • Kurczowe bóle w jamie brzusznej często ustępujące po wypróżnieniu.
  • Wzdęcia brzucha i nadmierne odchodzenie gazów
  • Śluz w kale.

 

Jakie preparaty mogą pomóc?

Preparaty naturalne łagodzą wiele objawów zespołu jelita drażliwego. Mogą być stosowane równolegle z lekami konwencjonalnymi. Olejek z mięty pieprzowej zmniejsza nadwrażliwość mięśniówki jelit i jej nadmierna skłonność do skurczu, łagodząc bóle brzuch. Badano grupę 110 osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, którym podawano te naturalny lek. Nasilenie dolegliwości bólowych zmniejszyło się u 79% badanych. Olejek miętowy powinien być stosowany w postaci kapsułek dojelitowych, pokrytych warstwą ochroną, dzięki której przechodzą przez żołądek w niezmienionej postaci. Ten preparat nie powoduje działań ubocznych.

Babka płesznik zawiera błonnik, który łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego u większości chorych. Działa najskuteczniej, gdy głównym objawem są zaparcia, ale może tez pomóc chorym z biegunkami, ponieważ wchłania nadmiar wody z jelit i zwiększa masą stolca. Skurcze jelit stają się mniej bolesne. Stosując babkę płesznik, trzeba pić dużo płynów, najlepiej wody. Jeśli objawy choroby się nasilą, trzeba przestać ją stosować. 

Bakterie saprofityczne, czyli "przyjazne", żyją w jelitach osób zdrowych i wspomagają trawienie pokarmu oraz przeciwdziałają rozmnażaniu bakterii chorobotwórczych. Można ich dostarczyć w postaci gotowych preparatów doustnych, tzw. probiotyków. Fruktooligosacharydy to węglowodany, które nie ulegają strawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka, natomiast są źródłem substancji odżywczych dla bakterii saprofitycznych. Mogą być podawane oddzielnie lub razem z probiotykami.

Dobrze jest pić napary ziołowe, łagodzące objawy zespołu jelita drażliwego, np. herbatki z prawoślazu lekarskiego,  z liści wiązu czy z piołunu, które wzmagają wydzielanie soków trawiennych. Podawanie kwasu glutaminowego zmniejsza odczyn zapalny w błonie śluzowej jelita. Znane są też regulujące pracę przewodu pokarmowego właściwości preparatów pau d'arco. Melisa uspokaja pracę jelit, jeśli przyczyną kłopotów jest stres.

Co jeszcze można zrobić?

  • Jeść produkty bogate w błonnik - produkty zbożowe, owoce, warzywa. Wprowadzać je stopniowo, by uniknąć wzdęć i nadmiaru gazów.
  • Jadać częściej, mniejsze posiłki. Unikać alkoholu, kofeiny i tłuszczów
  • Stosować techniki relaksacyjne, np. metodę bioregulacji.
  • Uprawiać codziennie co najmniej 20 min ćwiczeń fizycznych - zapewnia to prawidłową perystaltykę jelit oraz pomaga zwalczać stres.
  • Po konsultacji z lekarzem wykonywać próbę prowokacji. Na kilka tygodni wyłączyć pokarmy, które mogą wywoływać zaburzenia, a następnie wprowadzać je stopniowo do diety i obserwować reakcję organizmu.

 

Zalecane dawkowanie

Olejek z mięty:

Dawkowanie: 1-2 kapsułki dziennie, między posiłkami.

Porada: stosuj kapsułki dojelitowe, zacznij od małej dawki i zwiększaj ją w miarę potrzeby.


Babka płesznik:

Dawkowanie: łyżkę do 3 sproszkowanego preparatu dziennie, należy podawać po wymieszaniu z woda lub sokiem.

Porada: należy wypijać około 8 szklanek płynu dziennie.

 

Probiotyki:

Dawkowanie: 2 kapsułki 3 razy dziennie na pusty żołądek, zamiennie można podawać 2-3 pojemniki biojogurtu dziennie.

Porada: należy stosować preparaty zawierające bakterie Lactobacillus acidophilus lub Bifidobacterium bifidum.


Fruktooligosacharydy:

Dawkowanie: 2 g dziennie.

Porada: należy przyjmować razem z probiotykami.