Klub wolontariusza
Fundacji Urszuli Smok Podaruj Życie

Co to jest wolontariat?

Zgodnie z przyjętą definicją wolontariat to bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko- przyjacielskie.

Oprócz tego, co zawiera przedstawiona definicja ustawowa, wolontariat jest dla nas przede wszystkim przekazaniem cząstki siebie potrzebującym, nie oczekując niczego w zamian, w myśl motta które przyświeca nam od lat: „Dając niewiele, dajesz Życie”.

Jeśli chcesz przekonać się jak praca wolontariusza wygląda w praktyce dołącz do nas!

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Powodów dla których warto zostać wolontariuszem jest wiele, każdy ma własną odpowiedź na to pytanie. Jest jednak kilka przyczyn, które motywują wolontariuszy najczęściej:

  • Wolontariat to szansa zdobycia nowej wiedzy, umiejętności i ciekawego doświadczenia, które wzbogaci CV.

  • Wolontariat daje możliwość spotkania interesujących ludzi i poznania ciekawych instytucji.

  • Dzięki pracy jako wolontariusz mogę w atrakcyjny i kreatywny sposób spędzić swój wolny czas.

  • Angażując się w wolontariat Fundacji Urszuli Smok „Podaruj Życie” przekonałam się jak wygląda świat chorych na nowotwory i jak bardzo potrzebuje naszej pomocy.

  • Wolontariusze spełniają ważną rolę w integracji dwóch światów — osób chorych i zdrowych i w przezwyciężaniu leków w kontaktach między nimi.

  • Dzięki aktywności w wolontariacie odkryłem w sobie kreatywność i zorganizowanie, a moje umiejętności, które uważałem za mało ważne okazały się nieocenione!

Dążymy do tego aby wolontariat w naszej Fundacji był korzystny dla obu stron. Możemy Cię wiele nauczyć ale równie ważne jest dla nas to, czego możemy nauczyć się od Ciebie. Dzięki współpracy z wolontariuszami mamy okazję poznania nowych idei, punktów widzenia i pomysłów, a wzajemna inspiracja motywuje do działania.

Kto może zostać wolontariuszem?

Wolontariuszem może zostać każdy człowiek! Nie liczy się wiek, wykonywany zawód, czy szkoła w której się uczysz. Najważniejsza jest Twoja bezinteresowna i dobrowolna chęć pomocy oraz wielkie serce pełne wrażliwości na drugiego człowieka.
Udowodnij, że Twoje życie nie ogranicza się do pracy, szkoły i innych codziennych obowiązków — dołącz do nas i pokaż, że stać Cię na poświęcenie swojego wolnego czasu innym.

Angażując się w wolontariat w naszej Fundacji nie musisz posiadać specjalnych kwalifikacji czy doświadczenia. Dla nas ważna jest chęć dobrowolnej pomocy oraz takie cechy jak: wrażliwość, umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi i odpowiedzialność.

Ile czasu poświęca się na wolontariat?

Wolontariusze — wbrew obiegowej opinii — nie poświęcają całego swojego wolnego czasu na pomoc innym. To ile czasu możesz podarować potrzebującym zależy tylko od Ciebie! Sam musisz określić ile godzin tygodniowo czy miesięcznie jesteś w stanie wygospodarować. Liczymy jednak na to, że podjęta współpraca będzie stała i długoterminowa, dzięki czemu możliwe będzie efektywne realizowanie zaplanowanych projektów.

Jak można pomagać?

W naszej Fundacji mamy wiele ciekawych i kreatywnych zadań dla wolontariuszy, dostosowanych do indywidualnych preferencji każdego z nich. Praca wolontariuszy dotyczy różnych aspektów działalności Fundacji, może odbywać się zarówno w terenie, jak i w siedzibie Fundacji.

Pomoc choremu w szpitalu, opiece domowej
Jeśli jesteś osobą otwartą, nie masz problemu z nawiązywaniem nowych znajomości i lubisz rozmawiać z ludźmi, możesz skupić się na bezpośredniej pomocy chorym. Ten rodzaj pracy polega na towarzyszeniu choremu (rozmowie, wsparciu, wspólnym spędzaniu czasu, czytaniu gazet, spacerach itp.), pomocy w obowiązkach domowych ( np. robienie zakupów, przygotowanie posiłku, pomoc dzieciom w odrabianiu lekcji), pomoc choremu w dotarciu do szpitala, a przede wszystkim dostarczeniu porcji uśmiechu i radości!

Praca administracyjno-biurowa
Jeśli dobrze się czujesz się w pracy biurowej możesz pomagać w codziennej pracy np. przy redagowaniu pism, artykułów, wysyłce korespondencji.

Praca promocyjno-reklamowa
Jeśli jesteś osobą kreatywną i pomysłową możesz pomóc w tworzeniu materiałów promocyjnych, organizowaniu kampanii społecznych oraz przygotowywaniu artykułów prasowych.

Praca logistyczno-organizacyjna
Jeśli jesteś pełen energii i lubisz działać możesz pomóc nam w organizacji różnych akcji — m.in. kwest, Marszu Nadziei i Życia, Krakowskiej Konferencji, Wakacyjnego wytchnienie.

Co zrobić żeby zostać wolontariuszem?

Przyjdź do siedziby Fundacji — czekamy na Ciebie w każdy wtorek od godziny 15.30 do 16.30, z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i porozmawiamy o warunkach współpracy.
Napisz kilka słów o sobie i wyślij na adres: fundacja@podarujzycie.org , z dopiskiem „wolontariat”, odpowiemy tak szybko, jak to będzie możliwe.