Categories: Wydarzenia

Beztroska przygoda w Wygiełzowie

20 lipca 2019 r. zaprosiliśmy naszych podopiecznych wraz z bliskimi na beztroską wyprawę do… średniowiecza! Zwiedzając skansen w Wygiełzowie i Ruiny Zamku w Lipowcu mogliśmy zobaczyć realia tamtych czasów. Wspólne zwiedzanie i zabawy były przestrzenią do rozmów, żartów i zwyczajnego bycia z sobą.

Pierwszym etapem naszej podróży był Skansen w Wygiełzowie. Tam, wspólnie w przewodniczką, oglądaliśmy Domy z różnych miejsc i z różnego okresu w historii. Najstarszy z nich pochodził z XVIII wieku! Mieliśmy również okazję zobaczyć, jakie były warunki mieszkalne — dla najmłodszych dużym zaskoczeniem był brak tak podstawowych dla nas dóbr, jak telewizor, komputer czy nawet oświetlenie. Pani przewodnik opowiedziała nam, czym zajmowali się ludzie w tamtych czasach i pokazała, z jakich sprzętów korzystali. Mogliśmy zobaczyć stare maszyny do szycia, maselniczki czy cepy. Zwiedziliśmy również dom bardziej zamożnych ludzi — Dwór z Drogini, z 1730 roku, przeniesiony i zrekonstruowany przez Muzeum.
Następnym etapem naszej wyprawy był średniowieczny Zamek w Lipowcu. Po wdrapaniu się na wzgórze, na którym stoi zamek, czekała na nas niespodzianka. Rycerze z lokalnego Bractwa odegrali przed nami Rycerską Walkę. Jeden z nich, Grzegorz, wcielił się również w rolę przewodnika, oprowadzając nas po zamku i zdradzając jego tajemnice. Na koniec, wspólnie z Rycerzami, wróciliśmy do Skansenu, gdzie zaprosiliśmy naszych gości do wspólnej biesiady, w czasie której dobył się poczęstunek a Rycerze umilali nam czas rycerskimi zabawami. Dzieci miały okazję przymierzyć zbroje i poznać tajniki… bycia rycerzem.

Za wspaniały dzień dziękujemy Bractwu Rycerskiemu Ziemi Lipowieckiej, w szczególności Rycerzowi Grzegorzowi Piotrowskiemu — za poświęcony czas, zaangażowanie i serce, jakie okazał naszym dzieciom .

Równie ogromne podziękowania kierujemy do Urzędu Miasta Krakowa — dziękujemy za przyznane dofinansowanie.

Galeria zdjęć:

Patron:

Inne wydarzenia

powrót