Categories: Wydarzenia

Każdy z nas jest bohaterem

Od lat wspieramy nie tylko dorosłych, ale również dzieci chorujące na nowotwory. Bardzo się cieszymy, mogąc pochwalić się naszym najnowszym, innowacyjnym działaniem skierowanym właśnie do najmłodszych — dzieci z rodzin, w których występuje problem choroby onkologicznej — choruje dziecko lub ktoś z jego bliskich. Stworzyliśmy niesamowite komiksy, poruszające najważniejsze dla dzieci zagadnienia związane z chorobą. 

Jak w każdym naszym działaniu i tym razem zależało nam na autentyczności. Dlatego do współpracy przy tworzeniu komiksów zaprosiliśmy dzieci. Niestety, ze względu na aktualną sytuacje epidemiologiczną, związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa (Covid 19) nie było możliwości osobistego spotkania z dziećmi w trakcie leczenia. Dlatego dużym wsparciem dla Fundacji byli pedagodzy Zespołu Szkół Specjalnych nr 3, działający w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Pośredniczyli w kontakcie z dziećmi przebywającymi w szpitalu a jedna z wychowawczyń, pracująca na oddziale hematoonkkologicznym, została konsultantem merytorycznym komiksów.

W porozumieniu z pedagogami na co dzień opiekującymi się małymi pacjentami onkologicznymi, przygotowaliśmy materiał do pracy warsztatowej z dziećmi — quizy. Znalazły się w nich pytania o super moce bohatera, który mógłby wspierać dzieci w chorobie, o to, czego nie lubi superbohater i jak wyglądałaby choroba, gdyby była stworem. Ostatnie pytanie w sposób bezpośredni dotyczyło uczuć dziecka względem choroby. Pedagodzy pracujący na oddziałach, podczas indywidualnych spotkań dydaktycznych z dziećmi, zachęcali do wymyślania bohaterów komiksu i ich historii. Pomagali dzieciom uzupełnić quizy i przepracowali z nimi poruszone tematy. Rozwiesili również na oddziałach plakaty, które dodatkowo zachęcały dzieci do wspólnego tworzenia komiksu.

Oprócz tego zorganizowaliśmy spotkanie z podopiecznymi — zarówno dorosłymi, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, jak i małymi podopiecznymi oraz ich rodzeństwem. Podczas spotkania zachęciliśmy naszych gości do dzielenia się pomysłami na przygody bohaterów komiksu. Quizy uzupełnione przez dzieci zostały przekazane profesjonalnemu scenarzyście, który na ich podstawie napisał scenariusze do dwóch komiksów.

Komiksy łączy wspólny, galaktyczny superbohater walczący z chorobami — Kapitan Dragon. Pierwsze wydawnictwo pt. „Kapitan Dragon” opowiada historię chorego chłopca, który ze względu na chorobę onkologiczną jest hospitalizowany. Największa trudnością jest dla niego rozłąka z rodziną, a jego celem jak najszybszy powrót do domu. Drugie wydawnictwo — „Kapian Dragon i Marta” to opowieść o chłopcu, którego poznajemy w momencie wznowy choroby. Ważną rolę w całej historii odgrywa Marta, jego rezolutnasiostra, która szuka sposobów, by pomóc bratu przezwyciężyć chorobę. Ważnym elementem drugiego komiksu są porady Marty i jej rodziców, dotyczące tego, jak odnaleźć się w sytuacji choroby rodzeństwa i jak je wspierać. Przygotowali je nasi podopieczni oraz ich rodzice. Ostateczna wersja komiksu przeszła akceptację merytoryczną pedagogów dziecięcych oddziałów hematoonkologiczych.

Komiksy zostały zaprezentowane przez zaprzyjaźnionego aktora Teatru Ludowego w Krakowie, podczas spotkania online. Niestety, utrzymujący się stan epidemii i związanych z nią obostrzeń nie pozwolił na bezpośrednie spotkanie z dziećmi, dlatego też Fundacja przygotowała materiały wideo. Jeden z nich zapraszał dzieci na premierę

a drugi prezentował fragment komiksu. Panie pedagog ze szkoły zaprezentowały dzieciom nagrania i komiksy. Przekazały im również kubki z bohaterami komiksów, a także dyplomy podziękowania za pomoc w procesie twórczym. Pedagodzy podczas indywidualnych zajęć z dziećmi wspólnie z nimi czytali komiks. Zachęcały dzieci do wymyślania kolejnych przygód, jakie chciałyby przeżyć z Kapitanem Dragonem. O wymyślanie przygód poprosiliśmy również na naszym facebooku, w poście promującym stworzone publikacje.

Komiksy zostały rozesłane do wszystkich dzieci zaangażowanych w proces twórczy, również tych, które nie przebywają już w szpitalu, do podopiecznych oraz 27 dziecięcych placówek hematoonkologicznych z całej Polski.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa

Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności — Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego,
ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014—2020.

Inne wydarzenia

powrót