Categories: Wydarzenia

Mikołajkowy prezent naSZPIKowany
dobrem — 6.12.2012 r.

W dniu 6 grudnia miała miejsce kolejna edycja akcji „Prezent naSZPIKowany dobrem” organizowana przez Fundację Urszuli Smok „Podaruj Życie” wspólnie z firmą Teva Operations Poland. Pracownicy firmy Teva postanowili po raz kolejny podarować nadzieję na zdrowie i życie osobom czekającym na przeszczep, dołączając do banku potencjalnych dawców szpiku.

W Polsce liczba osób zarejestrowanych w banku szpiku kostnego, czyli potencjalnych dawców wciąż jest niewspółmiernie niska w stosunku do potrzeb. Tymczasem szpik kostny to często jedyne lekarstwo dla osób chorych na białaczkę. Dzięki przeprowadzanej co pewien czas w mediach akcji uświadamiającej, jak ogromne jest zapotrzebowanie na szpik kostny (często jedyne lekarstwo dla chorych na białaczkę), zwiększa się liczba chętnych na zostania dawcą. Niestety zbyt wolno wzrasta świadomość i wiedza na temat samej choroby, przeszczepu i całego procesu zostania dawcą szpiku.

Akcja „Prezent naszpikowany dobrem” rozpoczęła się kampanią informacyjną na temat dawstwa szpiku kostnego prowadzoną w firmie Teva przy wsparciu merytorycznym Fundacji Urszuli Smok „Podaruj Życie”. Następnie odbyły się badania potencjalnych dawców szpiku w dwóch lokalizacjach Teva Operations Poland:

— 4 grudnia 2012 r. w Kutnie
— 6 grudnia 2012 r. w Krakowie.

W celu świadomego podjęcia decyzji o zostaniu potencjalnym dawcą szpiku przed rozpoczęciem badań zorganizowaliśmy specjalne spotkanie. Składało się ono z trzech części. W pierwszej z nich zaprosiliśmy honorowego dawcę szpiku — Łukasza, który opowiedział uczestnikom, z jakimi emocjami wiąże się fakt wpisania do rejestru dawców szpiku. Został również wyświetlony krótki film informacyjny opowiadający o idei dawstwa szpiku i pomocy potrzebującym. Kolejnym elementem był quiz sprawdzający wiedzę na temat profilaktyki i zapobiegania chorobom krwi. Pracownicy firmy Teva z przyjemnością wzięli udział w zabawie i chętnie dzielili się wiedzą na temat dawstwa szpiku kostnego.

Pracownicy nie ukrywali, że są dumni i szczęśliwi z faktu wpisania ich do rejestrów dawców i niecierpliwie czekają chwili, gdy zadzwoni telefon z informacją, że to właśnie oni mogą sprawdzić się w roli dawcy i bliźniaka genetycznego. „Teraz czekam na chwilę, w której będę mógł pomóc :)) i ja i mój szpik jesteśmy do dyspozycji”. — tak skomentował swój debiut w banku dawców jeden z Pracowników Tevy.

„Misją naszej firmy jest zapewnienie dostępu do skutecznych leków wszystkim, którzy tego potrzebują. Niestety nie jesteśmy jeszcze w stanie wyprodukować takich preparatów jak krew, czy szpik kostny. Stąd tak ważna jest ludzka solidarność i wzajemna pomoc. Dlatego chętnie podjęliśmy współpracę z Fundacją Urszuli Smok „Podaruj Życie”. Jest dla nas oczywiście ważne ilu pracowników przystąpi do akcji „Prezent naszpikowany dobrem”, ale ważniejsza jest pewność, że będą to osoby w pełni świadome podjętej decyzji. A do tego potrzeba fachowej informacji, którą wspólnie z fundacją dostarczaliśmy naszym pracownikom przez ostatnie tygodnie” — mówi Dorota Szopińska-Wójcik, Prezes Zarządu Teva Operations Poland.

Pomagać, to znaczy działać odpowiedzialnie — dodaje Urszula Smok. Niestety ok. 70% chorych nie ma dawcy wśród najbliższej rodziny. Wówczas zmuszeni są poszukiwać go w rejestrach dawców niespokrewnionych. Największą tragedią dla chorego jest wycofanie się dawcy przed samym przeszczepem. To odebranie mu szansy na zdrowie, woli walki z chorobą, a bardzo często nadziei na życie. Zostać dawcą szpiku to decyzja na lata, za którą stoi wytrwałość i gotowość do Podarowania Życia. W zaszczepianiu tej pozytywnej postawy społecznej od lat znacząco przyczynia się dojrzałe stanowisko firmy Teva.

Zaangażowanie firmy Teva w akcję „Prezent naszpikowany dobrem” polega także na wsparciu finansowym badań typujących dawców. Problem nie polega na braku chętnych lecz często na braku funduszy na badania. Dlatego doceniamy pomoc ze strony Grupy TEVA — tak jak i każdego darczyńcy, który wspiera dawstwo szpiku.

W imieniu chorych i Fundacji Urszula Smok przekazała firmie Teva słowa podziękowania zawarte na specjalnej, ozdobnej tabliczce. Teva od lat wspiera działalność Fundacji, za co z całego serca dziękujemy.

Inne wydarzenia

powrót