Categories: Wydarzenia

Akcja „Prezent naszpikowany dobrem”

„Prezent naszpikowany dobrem” to akcja realizowana przez Fundację Urszuli Smok „Podaruj Życie” wspólnie z firmą Teva. Na początku grudnia w Krakowie, Warszawie i Kutnie odbyły się spotkania poświęcone dawstwu szpiku kostnego, podczas którego przebadali się: Agata Passent, Martyna Kliszewska Jakub Przebindowski i Marcin Kobierski oraz blisko 80 pracowników firmy Teva z całej Polski. Wśród nich znalazł się także Mirosław Kotlarz, który 12 lat temu w krytycznym momencie leczenia Urszuli Smok oddał dla niej swoją krew.

Urszula Smok w swoim wystąpieniu podziękowała Zarządowi firmy Teva, pracownikom firmy oraz Martynie Kliszewskiej, Marcinowi Kobierskiemu, Agacie Passent i Jakubowi Przebindowskiemu za to, że pragną oddać cząstkę siebie człowiekowi, którego nie znają i być może nigdy nie spotkają. Razem z władzami Tevy Polska Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie” postanowiła, aby ta mikołajkowa akcja o charakterze edukacyjnym była działaniem długofalowym, powtarzanym cyklicznie.

Michał Nitka — Dyrektor Generalny Teva Pharmaceuticals Polska oraz Dorota Szopińska-Wójcik — Prezes Zarządu Teva Operationds Polska w Krakowie wspólnie przyznali, że misją ich firmy jest zapewnienie dostępu do skutecznych leków wszystkim, którzy tego potrzebują. Współczesna nauka nie jest jeszcze w stanie wyprodukować takich preparatów jak krew czy szpik kostny. Stąd tak ważna jest ludzka solidarność i wzajemna pomoc, czego efektem jest współpraca z Fundacją Urszuli Smok „Podaruj Życie”.

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się o tym, jak wygląda oczekiwanie na dawcę. Urszula Smok opowiedziała o trudnej sytuacji chorującej na białaczkę mamie 3-letniej dziewczynki. Oprócz tego o tym jak wygląda przeszczep opowiadały osoby, które żyją dzięki temu zabiegowi: Aleksandra Nowakowska i Justyna Strzemieczna. „Ważne jest świadome dawstwo szpiku — mówiły. Nie można doprowadzać do sytuacji, w której dawca najpierw rejestruj się i daje nadzieję choremu, a potem ją obiera, bo wycofuje się ze swej decyzji”.

Obecny podczas spotkania w Krakowie Łukasz Kapłoński — dawca szpiku dla swego brata, wspomniał, że miał do czynienia z kilkoma osobami chorymi na białaczkę. „Zauważyłem jedną ważną rzecz. Chorzy zaczynają naprawdę zdrowieć dopiero wtedy, kiedy znajdzie się dla nich dawca”.

Agata Passent podczas spotkania w Warszawie opowiedziała, że w jej rodzinie zdarzały się osoby chore na nowotwory. Gdy otrzymała zapytanie, czy zechciałaby wesprzeć Fundację Urszuli Smok „Podaruj Życie” zgodziła się bez wahania – taka reakcja jest przecież oczywistością. „W społeczeństwie polskim jest dużo osób, które są po prostu dobre — mówi Agata Passent. Nie lubię słuchać, że Polacy są narodem nieuczynnym. Sprawia mi to przyjemność, by zrobić coś pozytywnego i dla dobra innych”.

Aktorskie małżeństwo — Maryna Kliszewska i Jakub Przebindowski nosili się z zamiarem zostania dawcą szpiku już od dawna, dlatego do akcji Fundacji Urszuli Smok „Podaruj Życie” przyłączyli się od razu gdy tylko o niej usłyszeli. „Oprócz okazji by pomóc innym, co jest sprawą najważniejszą, istotne jest to, że media poświęcają uwagę tematyce dawstwa szpiku. Wydarzenie takie jak „Prezent naszpikowany dobrem” daje możliwość nagłośnia tak ważnej społecznie idei” — mówi Jakub Przebindowski. „Jest to również sposobność, by przełamywać negatywny stereotyp na temat dawstwa, wynikający ze strachu i niewiedzy” — dodaje Martyna Kliszewska.

Inne wydarzenia

powrót