Categories: Wydarzenia

IX Marsz Nadziei i Życia — 24 września 2016 r.

Ulicami Krakowa w ostatnią sobotę września przeszedł zielony, pełen wiary i optymizmu IX Marsz Nadziei i Życia organizowany przez Fundację Urszuli Smok „Podaruj Życie”.

O czym marzą chorzy na raka? Jak wygląda ich świat?

W ramach akcji zostały przeczytane listy chorych onkologicznie i hematologicznie z całej Polski, opisujące przeżycia związane z chorobą, marzenia i plany na przyszłość.

Celem Marszu było przybliżenie społeczeństwu sytuacji osób chorujących onkologicznie oraz nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego.

Galeria zdjęć:

Przebieg akcji

W Magistracie Urzędu Miasta Krakowa projektantka mody Ewa Ciepielewska, aktorzy: Anna Cieślak, Beata i Tomasz Schimscheiner oraz ich córka Adela przeczytali listy chorych na białaczkę z całej Polski, opisujące przeżycia związane z chorobą, marzenia i plany na przyszłość.

Celem akcji jest przybliżenie sytuacji osób chorych onkologicznie oraz nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego. „Chcemy pokazać, że także w ich świecie jest miejsce na radość i miłość, że tak naprawdę są oni takimi samymi osobami, jak przed chorobą. Oczywiście borykają się ze swoimi problemami, trudami, ale odskocznią jest dla nich świat zewnętrzny i bardzo zależy im na wsparciu osób z zewnątrz” — mówiła Urszula Smok założycielka i prezes Fundacji, która w tym roku obchodzi swoje 18 urodziny przeszczepowe.

„Zdecydowałam się wesprzeć Marsz Nadziei i Życia, bo dzięki Bogu jestem zdrowa i moim obowiązkiem jest wspierać i pomagać ludziom chorym i słabym, którzy potrzebują tego, by w nich wierzyć, bo dzięki temu mogą iść dalej. Wszystko w życiu wraca jak bumerang. Może tak się zdarzyć, że i my będziemy potrzebować pomocy i to wróci” — przekonywała aktorka Anna Cieślak.

Na zakończenie uczestnicy Marszu Nadziei i Życia przeszli ul. Grodzką na Rynek Główny. Każdy z uczestników otrzymał balonik — koloru zielonego, symbolizującego nadzieję. Do którego z nich był dołączony list z marzeniem osoby chorej.

Wydarzenia towarzyszące

W czasie trwania akcji na Rynku Głównym — przy Wieży Ratuszowej — odbywały się występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiak”, Młodzieżowego Domu Kultury — Grunwaldzka 5 oraz uczniów klasy V c i II c Szkoły Podstawowej nr 98 w Krakowie.

Przez cały czas trwania imprezy, przy Wieży Ratuszowej był dostępny punkt informacyjny, w którym można było dowiedzieć się więcej na temat dawstwa szpiku kostnego. Również w tym miejscu, wszyscy zainteresowani mogli napisać swój własny list zawierający słowa otuchy i wsparcia dla chorych i potrzebujących.

Patronat honorowy nad akcją objął Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz — Metropolita Krakowski, Józef Pilch — Wojewoda Małopolski oraz Jacek Majchrowski — Prezydent Miasta Krakowa.

Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Partnerzy:

Patroni medialni:

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji IX Marszu Nadziei i Życia

Inne wydarzenia

powrót