Categories: Wydarzenia

Konferencja prasowa — NaSZPIKowani Dobrem

Tak niewiele potrzeba, żeby pomóc uratować ludzkie życie…. (Stanisław Kracik)

Bardzo często, w naszej pracy spotykamy się z ludźmi chorymi. Uderzająca jest ich siła, wola walki z chorobą, Są pod opieką specjalistów, otrzymują odpowiednie leki, ale co z tego jeśli nie ma dawcy? (Alicja Popiel)

Od lat oddaję krew i przyznam, że planowałam także przebadać się na dawcę szpiku kostnego. Pani Ula mnie do tego wreszcie zmobilizowała. Pamiętajmy, że badanie jest bezbolesne i oddanie szpiku również. Nie ulegajmy stereotypom. (Ewa Wachowicz)

Szpik oddaje się bezpiecznie i bez jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu. (…)To nie może być decyzja podjęta pod wpływem chwili. Potencjalny dawca musi mieć świadomość, że może nastąpić ten moment, że będzie dawcą. (dr Jolanta Goździk)

Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie” wspólnie z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie w dniu 16 maja br. w gmachu Urzędu zorganizowała konferencję prasową w poświęconą naszej najnowszej akcji „NaSZPIKowani dobrem”. Podczas spotkania poruszono tematy związane ze świadomym dawstwem szpiku kostnego oraz o jego istotnej roli w ratowaniu życia chorych na białaczki.

W spotkaniu wzięli udział:
Stanisław Kracik — Wojewoda Małopolski,
Urszula Smok — Prezes Fundacji „Podaruj Życie”
Sylwia Grzesiak — Ambroży – Kierownik Zespołu ds. Polityki Zdrowotnej i Społecznej Urzędu Marszałkowskiego
dr Jolanta Goździk — Kierownik Oddziału Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie — Prokocimiu,
Lucyna Rusek — osoba po przeszczepie szpiku kostnego oraz podopieczna Fundacji,
Ewa Wachowicz — Miss Polonia 1992, potencjalna dawczyni szpiku zarejestrowana w Fundacji,
oraz Alicja Popiel — reporterka TVP Kraków, wg Punktu Informacji Kulturalnej najlepsza prezenterka ośrodków regionalnych 2010 roku.

Celem akcji NaSZPIKowani dobrem jest zgromadzenie 54.400 zł do końca czerwca br. na badania typujące 101 dawców szpiku kostnego. Więcej o akcji NaSZPIKowani dobrem.
Podczas konferencji zostały wręczone czeki na ręce Urszuli Smok przez darczyńców, którzy zechcieli wesprzeć badania dawców. Serdecznie dziękujemy:
Pani Annie Zyśk (10 tys. zł),
Pani Jadwidze Adam — właścicielce Biura Doradztwa Majątkowego Euro — Invest (5 tys. zł)
Panu Wojewodzie i Pracownikom Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (1.484 zł)
o. Stanisławowi Wysockiemu — założycielowi i opiekunowi Stowarzyszenia Wolontariat Św. Eliasza (2.152 zł),

Dziękujemy naszym partnerom, darczyńcom oraz mediom
oraz wszystkim tym, którzy zechcieli się naszpikować dobrem.

W JAKI SPOSÓB MOŻNA WESPRZEĆ AKCJĘ?
Akcję Naszpikowani dobrem może wesprzeć każdy, komu nie jest obojętny los chorych –serdecznie zapraszamy: osoby prywatne, firmy, instytucje, organizacje.

Do skarbonki grosik wrzuć…:
PKO-BP S.A. II O/Kraków 84 1020 2906 0000 1702 0085 9694

Chcesz zostać dawcą szpiku — zgłoś się do nas: dawca@podarujzycie.org

Polecamy:
Relacja Urzędu Wojewódzkiego
Naszpikuj się dobrem!
2011-05-17
Chcesz być naszpikowany dobrem? Nic prostszego. Wystarczy wziąć udział w ogólnopolskiej akcji małopolskiej fundacji Urszuli Smok „Podaruj Życie”, „Naszpikowani dobrem”. Jej cel to zebranie pieniędzy na przebadanie kolejnych potencjalnych dawców szpiku kostnego, którzy mogą uratować innym życie. Każdy z nas może pomóc. Cel to zebranie ponad 50 tysięcy złotych na przebadanie 101 dawców.
— Problem w naszym kraju to mała liczba osób w rejestrze dawców szpiku kostnego w porównaniu do innych krajów. Nasz cel to stopniowe zwiększanie tej liczby. Obecnie w Polsce mamy około 190 tysięcy zarejestrowanych potencjalnych dawców, w tym 900 to osoby przebadane przez nasza fundację. Akcja „Naszpikowani dobrem” to pomysł na zwiększenie tej liczby — mówi Urszula Smok.
Koszt badania, które kwalifikuje chętnego na listę dawców to około 540 złotych.
Dr Jolanta Goździk, kierownik oddziału przeszczepiania komórek krwiotwórczych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu podkreśla, że bardzo istotne w całym procesie jest świadome dawstwo szpiku.
— To nie może być decyzja podjęta pod wpływem chwili. Potencjalny dawca musi mieć świadomość, że może nastąpić ten moment, że będzie dawcą. Niestety mieliśmy juz takie przypadki, że chory otrzymał wiadomość, że ma dawcę, a ten nagle się wycofywał — mówi dr Goździk.
Takiej sytuacji doświadczyła Lucyna Rusek, która doskonale wie co oznacza oczekiwanie na znalezienie dawcy. Mała bardzo rzadką chorobę, która także wymagała przeszczepu. Znalazł się dawca, który nagle się jednak wycofał.
— Miałam wiele szczęścia bo po 3 miesiącach znalazł się kolejny — mówi.
Teraz mija 11 miesięcy od przeszczepu, a pacjentka ma dobre wyniki i czuje się dobrze.
— Szpik oddaje się bezpiecznie i bez jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu — podkreśla dr Goździk.
Do badań i udziału w akcji Uli Smok namawiają Ewa Wachowicz i Alicja Popiel, dziennikarka TVP Kraków.
— Proszę sobie wyobrazić, że ankieta przed badaniami na potencjalnego dawcę jest o wiele mniej skomplikowana niż przed oddaniem krwi. Od lat oddaję krew i przyznam, że planowałam także przebadać się na dawcę szpiku kostnego. Pani Ula mnie do tego wreszcie zmobilizowała — mówi Wachowicz. — pamiętajmy, że badanie jest bezbolesne i oddanie szpiku również. Nie ulegajmy stereotypom, że jest to zabieg niebezpieczny dla człowieka i wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi — dodaje.
Alicja Popiel przyznaje, że nie zawahała się przed udziałem w akcji i przebadaniu.
— Bardzo często, w naszej pracy spotykamy sie z ludźmi chorymi. Uderzająca jest ich siła, wola walki z chorobą, Są pod opieką specjalistów, otrzymują odpowiednie leki, ale co z tego jeśli nie ma dawcy? — mówi. — Każdy z nas daję potencjalną szansę nażycie, dlatego zachęcam do wpłacania pieniędzy na badania. Będę bardzo szczęśliwa jeśli ktoś po tych słowach przyłączy się do naszej akcji — dodaje.
Warto dodać, że do akcji włączyli się pracownicy małopolskiego urzędu wojewódzkiego, którzy zebrali na badania ponad 1500 złotych. Na apel zbiórki pieniędzy na akcję zareagowali również inni.
5 tysięcy złotych na akcję przekazała Jadwiga Adam, właścicielka prywatnej firmy, Anna Zyśk – 10 tysięcy złotych, kiedyś chora, teraz po przeszczepie oddaje pieniądze zebrane podczas akcji zbiórki podczas jej choroby. 2 tysiace złotych przekazał ojciec Stanisław Wysocki założyciel Stowarzyszenia Wolontariat św. Eliasza.

W JAKI SPOSÓB MOŻNA WESPRZEĆ AKCJĘ ?
Każda firma lub przedsiębiorstwo może przyłączyć się do akcji poprzez przekazanie na badania dowolnej kwoty na konto:
PKO-BP S.A. II O/Kraków 84 1020 2906 0000 1702 0085 9694.
Wsparcie może przyjąć formę regularnych przelewów (np. poprzez stałe zlecenie przelewów bankowych) lub jednorazowej wpłaty.
Każdego, kto wesprze akcję czeka ogromna satysfakcja z powiększana polskich Rejestrów Dawców Szpiku Kostnego!

Inne wydarzenia

powrót