Categories: Wydarzenia

Otwarto nowoczesne Centrum Radioterapii Amethyst

16 grudnia br. pierwszy pacjent trafił do Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. Uroczyste otwarcie nowoczesnego obiektu odbyło się w środę 11 grudnia. Uczestniczyło w nim grono zaproszonych gości wśród których znalazła się Urszula Smok Prezes Fundacji „Podaruj Życie”. Od tego momentu Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera może prowadzić pełnoprofilowe, kompleksowe leczenie onkologiczne. Pacjenci w jednym miejscu przejdą wszystkie elementy terapii, od diagnozy, przez chirurgię onkologiczną, chemioterapię, po radioterapię.

Krakowskie Centrum działa w ramach międzynarodowej sieci Amethyst Radiotherapy, specjalizującej się w najnowszych terapiach onkologicznych, szczególnie radioterapii. Koncepcja sieci zakłada harmonijne połączenie kompetencji personelu z najnowocześniejszym sprzętem i technologiami medycznymi.

— Jestem przekonana, że krakowska inwestycja udowodni, że przyszłość nowoczesnych terapii wymaga rozsądnej współpracy między publicznymi i niepublicznymi partnerami – mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP. — Cieszę się, że pierwsze Centrum Amethyst w Polsce rusza w Krakowie. Pacjenci z rejonu Małopolski bardzo potrzebują dodatkowego ośrodka radioterapii. Dla nas równie ważna jest też współpraca z zespołem fachowców Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera, którzy mają wielkie doświadczenie w zakresie leczenia onkologicznego.

W Centrum Radioterapii Amethyst pracuje 38 osób, w tym 6 lekarzy radioterapeutów, 4 fizyków medycznych, 10 techników elektroradiologii. Dyrektorem Centrum jest dr n. med. Marcin Hetnał, który od lat współpracuje i jest członkiem Zespołu Konsultacyjnego Fundacji.

Współczesna radioterapia jest połączeniem nauki i technologii w zakresie sprzętu oraz komputerowego obrazowania 3 i 4D. Krakowskie Centrum jest wyposażone w najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany sprzęt do radioterapii na świecie. Również proces planowania leczenia został całkowicie skomputeryzowany. Aby absolutnie precyzyjnie wyznaczyć obszar zajęty chorobą nowotworową, lekarze będą używać 22-calowych tabletów graficznych. Multimedialna sala konferencyjna umożliwia omawianie każdego przypadku oraz prowadzenie wideokonferencji z partnerami sieci Amethyst na świecie.

Nowoczesna technologia objęła również sam budynek Centrum Radioterapii Amethyst. Obiekt to inteligentny budynek, w którym monitorowana jest praca wszystkich instalacji. Pacjenci będą wyposażani w indywidualne karty magnetyczne, które nie tylko umożliwią im dostęp do odpowiednich stref, ale zawierać będą również harmonogram terapii. Budynek spełnia najbardziej wymagające kryteria termoizolacji i ochrony środowiska.

Obiekt został maksymalnie dostosowany do potrzeb pacjenta, również w kontekście osób niepełnosprawnych. Przy wejściach do gabinetów lekarskich zainstalowano elektroniczny system informacyjny pokazujący, czy lekarz jest w danym momencie dostępny. Recepcja działa tak, aby pacjent uzyskał od razu wszystkie niezbędne informacje.

W Centrum Radioterapii Amethyst działa przychodnia radioterapii i ginekologii onkologicznej, pracownia teleradioterapii i brachyterapii. Pacjenci mogą zgłaszać się na konsultacje również bez skierowania. Wszystkie świadczenia medyczne w Centrum Radioterapii Amethyst są bezpłatne, będą świadczone na podstawie kontraktu z NFZ.

Centrum Radioterapii Amethyst działa w godzinach 7.00 do 19.00.

Inne wydarzenia

powrót