Categories: Wydarzenia

VII Marsz Nadziei i Życia — relacja

„Podobno każdy z nas ma genetycznego bliźniaka. To ktoś taki kto ma 100-procentową zgodność kodu genetycznego szpiku i może być nim każdy z was. Pomyślcie o tym, może to wasz genetyczny bliźniak potrzebuje teraz pomocy. Wystarczy jeden gest, jeden maleńki krok, by dać mu szansę na nowe życie”. — przekonuje Iwona, która chorobę nowotworową ma już za sobą.

To jeden z wielu listów wysłanych do nieba w ramach VII Marszu Nadziei i Życia, który przeszedł ulicami Starego Miasta 27 września 2014 r.

O czym marzą chorzy na raka? Jak wygląda ich świat?

W ramach akcji zostały przeczytane listy chorych onkologicznie i hematologicznie z całej Polski, opisujące przeżycia związane z chorobą, marzenia i plany na przyszłość.

Celem Marszu było przybliżenie społeczeństwu sytuacji osób chorujących onkologicznie oraz nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego.

Przebieg akcji

Oficjalna część Marszu rozpoczęła się w krakowskim Magistracie, gdzie znani artyści: Beata Chmielowska-Olech, Magdalena Walach i Radosław Krzyżowski odczytali listy napisane przez osoby chore na białaczkę i inne nowotwory.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz: Jacek Majchrowski — Prezydent Miasta Krakowa, Małgorzata Marcińska — Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Józef Lassota — poseł na Sejm RP VII kadencji, Marzena Paszkot — Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny, Elżbieta Lęcznarowicz — Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Spraw Społecznych do 2011 r., Michał Marszałek — Dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia UMK, Małgorzata Jantos — Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kraków, Józef Pilch — Wiceprzewodniczący Rady Miasta Kraków.

Nasze spotkanie uświetnił swoją obecnością prof. dr hab. n. med. Aleksander Skotnicki — Kierownik Katedry Hematologii UJ CM.

W wydarzeniu wzięła także udział Elżbieta Bukowiec — Rzecznik Prasowy firmy Tauron Polska Energia, przedstawiciel naszego wieloletniego Partnera, bez którego organizacja Marszu nie byłaby możliwa. Firma Tauron Polska Energia rokrocznie wspiera nasze działania, jak również jej pracownicy chętnie zostają potencjalnymi dawcami szpiku kostnego, zwiększając tym samym szansę na wyleczenie pacjentów poszukujących genetycznego bliźniaka. Bardzo się cieszymy, że wśród naszych partnerów jest firma wrażliwa na los chorych i potrzebujących.

Po oficjalnej części odbył się marsz na trasie: Magistrat — ul. Grodzka — Rynek Główny — Wieża Ratuszowa. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani listami przymocowanymi do zielonych balonów. VII Marsz Nadziei i Życia został zakończony pod Wieżą Ratuszową wypuszczeniem do nieba balonów z listami.

Wydarzenia towarzyszące

W czasie trwania akcji na Rynku Głównym — przy Wieży Ratuszowej — odbywały się występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiak”, Młodzieżowego Domu Kultury — Grunwaldzka 5, Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz uczniów klasy III c Szkoły Podstawowej nr 98 w Krakowie.

Przez cały czas trwania imprezy, przy Wieży Ratuszowej był dostępny punkt informacyjny, w którym można było dowiedzieć się więcej na temat dawstwa szpiku kostnego. Również w tym miejscu, wszyscy zainteresowani mogli napisać swój własny list zawierający słowa otuchy i wsparcia dla chorych i potrzebujących.

Patronat honorowy nad akcją objął Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz — Metropolita Krakowski oraz Jacek Majchrowski- Prezydent Miasta Krakowa.

Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

W VII Marszu Nadziei i Życia uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych:

Galeria zdjęć:

Główny partner:

Partnerzy:

Patroni medialni:

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji VII Marszu Nadziei i Życia

Uczestnicy o Marszu:

„W zeszłym roku napisałam list, który był przeczytany przez panią Urszulę Grabowską. Byłam mega wzruszona słysząc jak pięknie go czyta. Jako anonimowa osoba podzieliłam się swoimi odczuciami, lękami, nadzieją. Ten list przypomniał mi jak bardzo chcę żyć…Niestety ze względu na zdrowie w tym roku nie mogłam uczestniczyć w Marszu, ale dla mnie lub za mnie był tam mój chłopak. W przyszłym roku – jak tylko bede mogła – wybierzemy się razem. Jeśli innym się udało wygrać życie, to mnie również się uda”

„Naprawdę polecam ten Marsz… Jak się posłucha marzeń osób które są w szpitalach i proszą np. o możliwość zjedzenia jednego batona to nasze codzienne problemy tak na prawdę przestają mieć jakiegokolwiek większego znaczenia. Warto iść, posłuchać tych marzeń i zastanowić się nad swoim życiem, które tak na prawdę jest piękne, tylko my tego nie dostrzegamy w życiu codziennym. Dziękuje i mam nadzieje, że wszystkie marzenia tych dzieci się spełnią i wyzdrowieją :)”

„Juz po raz drugi uczestniczylem w tym Marszu i w przyszlym roku tez bede :)”

Źródło: fora internetowe

Marsz w mediach:

Inne wydarzenia

powrót