Categories: Wydarzenia

Świąteczne łamigłówki

Mówią, że czas Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny, pełny miłości i ciepła. Jest to także czas refleksji, przemyśleń i również moment, który można wykorzystać aby zrobić coś dobrego, wyjątkowego… W Święta rodziny spotykają się w domach przy wspólnych stołach…

Pobyt w szpitalu zwykle jest trudnym i nieprzyjemnym przeżyciem — dominuje ból, cierpienie i lęk. Pacjenci są przeważnie anonimowi, cierpią w samotności i nie potrafią przestać myśleć o swojej chorobie. Marzą, by jak najszybciej wyjść do domu a okres świąteczny jest szczególnie trudny.

Postanowiliśmy to zmienić!

Nasza Fundacja zorganizowała Warsztaty dla pacjentów m.in. Kliniki Onkologii i Hematologii Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Spotkanie „Świąteczne łamigłówki” to warsztaty radzenia sobie z wolnym czasem w szpitalu. Poprzez to działanie chcieliśmy pokazać pacjentom alternatywę radzenia sobie z zaistniałą sytuacją, radzenia sobie z wolnym czasem, który często bywa niekorzystnym towarzyszem w procesie powrotu do zdrowia, do domu. Z myślą o pacjentach zapraszająch ich do udziału w naszym przedsięwzięciu chcieliśmy ułatwić im powrót do zdrowia wśród ludzi zdrowych, wzmacniając poczucie, że w swojej chorobie nie są osamotnieni i mogą liczyć na pomoc, wsparcie i życzliwość drugiego człowieka.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia warsztaty zostały zorganizowanie w świątecznym klimacie i wzbogacone były o niebywały występ wokalnio-artystyczny Międzyszkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiak”. W programie warsztatów zaplanowaliśmy wówczas łamigłówkowe zawody zachęcające do uczestnictwa w rozrywkach i zagadkach logicznych, jak na przykład: gry w scrable, monopoly, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek itp. W ramach akcji, dla pacjentów, którzy wzięli udział w spotkaniu, jak również dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogli opuścić swoich sal — zakupiliśmy między innymi nagrody oraz zestawy książek i gier logistycznych.

Dobry humor jest niezwykle ważny, procentuje w walce z każdą chorobą!

„Na chwilę zapomnieliśmy po co tu właściwie jesteśmy. Kto by pomyślał? Koncert w szpitalu? Super! I te gry, zabawy… mogliśmy nawet pośpiewać!” — opinia jednego z pacjentów.

„(…) Liczna frekwencja i aplauz wśród chorych stanowią potwierdzenie pozytywnego oddziaływania powyższych akcji w trudnej profesjonalnej opiece nad ciężko doświadczonym chorobą pacjentem”.
Dr med. Małgorzata Raźny, Ordynator Oddziału Hematologii i Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem dziennym.

Galeria zdjęć:

Warsztaty „Świąteczne łamigłówki” były współfinansowane ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014—2020.

Inne wydarzenia

powrót