Categories: Wydarzenia

Wyjazd szkoleniowy — „Aktywność najlepszą receptą na zdrowie”

Spacery z kijkami pod okiem profesjonalnego trenera Nordic Walking, indywidualne konsultacje dietetyczne — to tylko wybrane punkty programu wyjazdu szkoleniowego „Aktywność najlepszą receptą na zdrowie”, zorganizowanego w dniach 24—28 czerwca 2015 r., dla grupy Seniorów z Krakowa i okolic.

24 czerwca wyruszyliśmy z Krakowa do Muszyny, gdzie przez kolejne kilka dni aktywnie spędzaliśmy czas. Pierwszym przystankiem w drodze co celu była Krynica Zdrój i zwiedzanie z przewodnikiem najciekawszych miejsc kurortu.

Marsz po zdrowie — nauka chodzenia z kijkami Nordic Walking/ nagłówek drugiego rzędu

Kolejny dzień przeznaczyliśmy na spacery z kijkami Nordic Walking. Trenerka tej zdobywającej coraz większą popularność dyscypliny sportowej, nauczyła nas prawidłowej techniki marszu z kijkami — począwszy od poszczególnych kroków i poprawnego ułożenia kijów, poprzez utrzymanie właściwej postawy, aż do synchronizacji ruchów.

Galeria zdjęć:

Zwiedzanie okolicy

Podczas wyjazdu nie zabrakło również zwiedzania najciekawszych zakątków okolicy. W tym celu udaliśmy się na wycieczkę doliną rzeki Poprad, przez Żegiestów, Piwniczną Zdrój, Rytro, aż do Starego Sącza.

W Starym Sączu odwiedziliśmy Ołtarz Papieski i Muzeum Jana Pawła II. Ten drewniany ołtarz polowy, autorstwa Zenona Andrzeja Remi, nawiązuje do góralskiej architektury pasterskiej. Został wybudowany specjalnie z okazji przybycia Papieża Jana Pawła II do Starego Sącza w 1999 roku.

Galeria zdjęć:

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Klasztor Sióstr Klarysek, znane ze swej cudownej mocy źródełko św. Kingi oraz Starosądecka brama Szeklerska, będącą darem Siedmiogrodzkiego Stowarzyszenia Światowego Związku Węgrów.

(zdjęcia)

Co jeść, a czego unikać?/ nagłówek drugiego rzędu
W myśl zasady „Dieta najlepszą receptą na zdrowie”, kolejny dzień przeznaczyliśmy na konsultacje z dietetykiem. Każdy z uczestników miał możliwość uzyskania indywidualnej porady dietetycznej od wykwalifikowanych specjalistek w dziedzinie dietetyki i promocji zdrowia.

To bardzo ważne, bo jak dowodzi Światowy Fundusz Badań nad Rakiem, aż 40 proc. zachorowań można zapobiec poprzez właściwe odżywianie się i zachowanie prawidłowej wagi.

Galeria zdjęć:

Muszyna dla Seniora

Ta znana miejscowość uzdrowiskowa, oferowała odwiedzającym rozmaite formy aktywnego spędzania wolnego czasu. Darmowe pijalnie wód mineralnych kusiły wodami o wyjątkowych walorach smakowych i leczniczych, a liczne ścieżki spacerowe dawały możliwość ciekawych spacerów z kijkami Nordic Walking, dostosowanych do możliwości i kondycji uczestników.

Jednym z miejsc często odwiedzanych przez seniorów były Ogrody zmysłów – park przystosowany do celów terapeutycznych podzielony na kilka stref (ogród zapachu, smaku, dźwięku, strefę dotykową). Znajdują się tu różnorodne urządzenia do ćwiczeń przeznaczone w szczególności dla osób starszych.

W trakcie naszego wyjazdu nie zabrakło również wspólnego biesiadowana przy ognisku, a na zakończenie wyjazdu każdy z uczestników otrzymał książkę dotyczącą diety przeciwnowotorowej wraz z pamiątkowym dyplomem.

Galeria zdjęć:

Wyjazd szkoleniowy został zrealizowany w ramach projektu „Profilaktyka najlepszym przepisem na zdrowie”.

Projekt jest współfinansowany z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014—2020

Inne wydarzenia

powrót