„Dieta najlepszą receptą na zdrowie” —
cykl warsztatów dietetycznych
Gotowanie, grillowanie, a może pieczenie — jakie są najzdrowsze metody przygotowywania potraw? E 123, E 131, E 142… — jak się odnaleźć w morzu E-dodatków? Co to są antyoksydanty i do czego są nam potrzebne? To tylko kilka ważnych tematów omówionych podczas cyklu warsztatów dietetycznych dla seniorów z Krakowa i okolic, zorganizowanych w Miejkim Ośrodku Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie.
Stosując odpowiednią profilaktykę można uniknąć wielu zachorowań. Aktualnie przyjmuje się, że około 30% wszystkich chorób nowotworowych ma związek ze złymi zwyczajami dietetycznymi. Wiąże się to w szczególności z niedoborem czynników antyoksydacyjnych, a drugiej z rakotwórczym działaniem konserwantów dodawanych do żywności.
W dniach 1—3 czerwca br. odbył się cykl warsztatów dietetycznych poprowadzonych przez wykwalifikowane Specjalistki ds. żywienia – Jolantę Kukułkę i Iwonę Kozioł. Uczestnicy poznali szereg kluczowych zagadnień dotyczących zdrowego odżywiania i diety antynowotworowej, m.in. zalecenia żywieniowe i prozdrowotne dla seniorów, E-dodatki, konserwanty, dietetyczne paradoksy, techniki przygotowywania potraw.
Każdy z uczestników otrzymał również materiały szkoleniowe oraz książkę „Kuchnia i medycyna XXI wieku” pod red. A. Jurczyszyna i A.S. Skotnickiego. W publikacji znajduje się wiele istotnych wskazówek, które po zastosowaniu w praktyce przyczynią się do zmniejszenia ryzyka zapadalności na nowotwory oraz poprawy wskaźników wyleczalności i jakości życia chorych.
Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Profilaktyka najlepszym przepisem na zdrowie”.
Projekt jest współfinansowany z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014—2020.